1. چه و چگونه
هر متني که خوانديد و بر دل شما نشست، همه يا بخش‌هايي از آن را دست‌کم دوبار بخوانيد. خوانش دوم و سوم، چشم شما را به ظرايف و دقايقي از متن باز مي‌کند که در خوانش اول به چشم نمي‌آيد. بار اول مي‌خوانيم که بدانيم نويسنده «چه» گفته است؛ اما اينکه «چگونه» نوشته است، در خوانش دوم صيد مي‌شود.

2. چارچشمي
پس از آنکه يادداشت يا مقاله يا کتاب خود را نوشتيد، چارچشمي در آن بنگريد؛ يعني حداقل چهار بار آن را بخوانيد و هر بار با چشمي. بار اول را وقف غني‌سازي متن کنيد؛ بار دوم از چشم منتقد در متن خويش بنگريد تا بتوانيد کاستي‌ها و ناراستي‌هاي آن را ببينيد؛ بار سوم با چشم مخاطب متوسط و حواس‌پرت بخوانيد تا ابهام‌ها و اغلاق‌هاي نوشتارتان را بيابيد و بستُريد. چهارم‌بار را به نيت نازک‌کاري و غلط‌زدايي از صورت متن بخوانيد.

3. گشودگي به انديشه‌هاي ديگران
دربار? هر چه مي‌نويسيد، غير از مراجعه به منابع و آثار مرتبط، حتما با چند نفر دربار? آن گفت‌وگو کنيد. و اگر کسي را براي گپ‌وگفت نيافتيد يا نيازي به آن نديديد، دست‌کم با خودتان گفت‌وگو و محاجّ? طولاني کنيد. نوشتن، ورود به ميدان مين است. تنها و بي‌کس وارد اين ميدان خطرناک نشويد.

4. احترام به شعور مخاطب
من عاملي را نمي‌شناسم که به انداز? احترام به شعور مخاطب در توفيق متن مؤثر باشد. کسي که به شعور مخاطب احترام مي‌گذارد، سخن تکراري نمي‌گويد، مغلطه نمي‌‌کند، بي‌مايه نمي‌نويسد، وقت خواننده را همچون عمر خويش گرانبها مي‌شمارد، جانب حقيقت را فرونمي‌گذارد، فروتن است و هيچ نوشته‌اي را بدون غلط‌گيري‌هاي مکرر و بدون اطمينان از پاکيزگي آن، منتشر نمي‌کند.

5. آهستگي
هيچ‌کس از راه پُرنويسي و پُرچانگي به جايگاهي بلند نرسيده است و اگر هم رسيده باشد، زودا که سرنگون گردد.

6. پيوستگي
اگر هواي نويسندگي در سر داريد، نبايد روزي بر شما بگذرد که در آن چند سطري ننوشته باشيد؛ هرچند براي خويش و نه براي انتشار.

7. مثنوي‌خواني
همچنان معتقدم که خواندن هيچ کتابي به انداز? مثنوي مولانا، قلم را قدرتمند و چابک نمي‌کند. من هيچ‌گاه فرصت نکردم که دلايلم را دربار? اين توصيه به‌تفصيل بنويسم. اينجا همين‌قدر اشاره مي‌کنم که زبان فارسي در کمتر اثري به انداز? آثار مولانا زنده و پويا است. انس با اين زبان نيرومند، قلم را مستعد خلاقيت‌هاي بسيار مي‌کند. تقليد از او و از هيچ کس ديگر جايز نيست؛ اما بيگانگي از سرمايه‌هاي پيشيني، ابتري و ستروني است.

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

نکات و ترفند هاي وب مستري تحصيل در کشور کانادا و آلمان درباره ي تجهيزات شست و شوي صنعتي بيشتر بدانيم Ishmo Sarah Kayla Stephanie Aaron Jessica Brooke