يشنهاد‌هاي جلال آل احمد براي درس انشا:
   
1- از به کار بردن هر کتابي که به قصد آموزش انشا و نامه‌نگاري تهيه شده، بايد خودداري کرد. به جاي چنين کتاب‌هايي بايد شاگردان را کم کم عادت داد به کتاب خواندن در خارج ساعات درس و بسته به سن ايشان مي‌توان اول با شرح حال بزرگان شروع کرد و به ترتيب تاريخ‌هاي عمومي، تاريخ علوم و اختراعات، ادبيات نوجوانان، ادبيات کلاسيک فارسي و دنيا و. را به ايشان شناساند که بخوانند.

2- بايد معلماني را به کار واداشت که در سابقه‌ي تحصيلي خود (مدارس، دانش‌سرا و.) در کار انشا صاحب ذوق و سليقه و هنرشناس بوده‌اند و اگر بتوان پيشنهادي کرد به دانش‌سراي عالي براي توجه بيشتر به تربيت معلم انشا.

3- در درس انشا نخستين ديواري را که بايد شکست (البته براي شاگردان) ديوار نثر متصنع نويسي است که حاکم بر آرا و عقول صاحب قلمان و موجب ترس عظيم شاگردان از انشاست.

4- بايد توجه داشت که در نوشتن يک مطلب (موضوع انشا) کسي کارآمدتر و ورزيده‌تر است و راحت‌تر مي‌نويسد که چيزي براي نوشتن (يعني گفتن تصوير شده) داشته باشد. پس دومين ديواري که بايد شکست، اين است که هيچ فرقي نيست ميان گفته‌اي و نوشته‌اي چرا که نوشته، تصوير يک گفته است.

5- از موضوعاتي بايد استفاده کرد که علاقه‌ي شاگردان را برانگيزد. مسائل ساده‌ي زندگي، محيط اطراف، مشکلات جواني و. در آغاز کار از بحث در لاهوت و ناسوت خودداري بايد کرد.

6- معلم انشا خود نبايد از وقايع روز بي‌خبر باشد و از آنچه در شهر و ده او مي‌گذرد، کلاس را بي‌بهره بگذارد وگرنه مسلط بر کلاس او رومه‌ها خواهند بود و راديو و تلويزيون با زبان‌هاي بي‌اصالتشان.

7- در کلاس درس انشا بايد از تقليد نثر اداري موجود خودداري کرد و نيز از نثر رومه‌ها.


 کليــــــات:

الف- درس انشا با همه‌ي بي‌تکليفي‌اش و با اين که نه قراري دارد و نه قاعده‌اي و نه ملاکي براي نمره دادن و نه اعتباري اما با اين همه آخرين فرصت بروز آزادي است در محيط درسي. بروز آزادي که مي‌گويم غرضم رويارويي بودن معلم است با تک تک شاگردان (يا جماعت ايشان) بي‌واسطه‌ي کتابي، بارِمي، دستوري و. چون مثلاً در درس جغرافي يا فيزيک، کتاب و متن درس، حاکم بر معلم و شاگرد است اما در انشا اين حکومت در کار نيست و معلم و شاگرد بي‌ هيچ واسطه‌اي روبه‌رو هستند.

ب- نکته‌ي دوم که از همين نکته‌ي اول برمي‌خيزد اين که اگر در اين مواجهه‌ي روياروي معلم و شاگرد، صميميت باشد کلاس درس نردبان تحول فکري شاگردان خواهد بود و اگر نباشد کلاس بدل به جهنم خواهد شد.

پ- اگر چنين صميميتي پيش آمد، ناچار به فوريت کم و کيف قدرت فکري معلم بر ملا خواهد شد.

ت- شايد به اين دليل است که اغلب چنين صميميتي در کلاس‌هاي انشا نيست چون معلم‌هاي انشا واجد شرايط کار نيستند. يعني براي تدريس آداب نويسندگي تربيت نشده‌اند.

ث- پس اگر معلمي به درس انشا علاقه داشت -و مختصر ذوقي- و چنته‌اش خالي نبود و. از بروز چنين صميميتي شادمان خواهد شد وگرنه نخواهد گذاشت صميميت پيش بيايد. از شاگردان دور خواهد ايستاد و رفع تکليف خواهد کرد و ناچار کلاس انشا به صورتي در خواهد آمد که الان هست.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

چاپ و تبليغات نگاران Moses مستر سوغاتي Sarah Stephanie فلاش تانک توکار و شير آلات توکار Rosangela Tracy ساعت مچي زنانه خوب تکنولوژي هاي طراحي سايت